To kontrowersyjne pytanie niesie ze sobą wiele wątpliwości. Pierwsza myśl jaka z pewnością się nasuwa, to czy w ogóle jest to możliwe? Kiedy jesteście już zdecydowani – szukacie wielu diet, artykułów, opinii, aby osiągnąć swój wymarzony cel. Stworzyliście pewien plan oraz listę niezbędnych rzeczy, które w trakcie metamorfozy mogą się przydać. Jednakże, czy zastanowiliście się choćby przez moment, czy warto? Co decyzja dotycząca spadku wagi w tak krótkim czasie może spowodować zarówno fizycznie, jak i mentalnie? Czy niesie to za sobą pozytywne skutki?
Jeśli nie. Dobrze trafiłeś, gdyż postaramy się rozwiać mity dotyczące szybkiej redukcji masy ciała. Poniższy artykuł ma pomóc w zrozumieniu, tego jak wybór ten może okazać się niekorzystny dla całego ciała.
Ryzyka szybkiej utraty wagi
Szybka utrata wagi jest niewskazana z wielu powodów. Poniżej zostały przestawione ryzyka, które mogą nieść za sobą negatywne skutki takiej decyzji. Pierwszym niepożądanym jest tzw. efekt jo-jo, który z pewnością u większości osób zaistniał po zastosowaniu ekstremalnej diety. Zazwyczaj kończył się on powrotem do poprzedniej wagi, albo jej przekroczeniem, co w wyniku bardzo komplikowało cały cykl odchudzania. Zazwyczaj zaczynając swoją drogę z redukcją masy ciała – tracimy wodę i mięśnie. Organizm w tym czasie wchodzi w tzw. „tryb przetrwania” i zamiast spalać tłuszcz, to magazynuje składniki, aby „przetrwać trudne czasy”. Częstym objawem w tym okresie jest spowolnienie metabolizmu. Kolejnym powodem, jaki należy wskazać, jest fakt, że często pojawia się frustracja spowodowana tym, że mamy zbyt wygórowane oczekiwania przez to, że postanowiliśmy utracić dużo kilogramów w krótkim czasie. Trzeci argument jest chyba najbardziej przekonywujący, gdyż w skutek takich działań może pojawić się zagrożenie zdrowia a nawet życia. Prowadzić to może do osłabienia kości, mięśni, niedoborów składników odżywczych, zaburzeń elektrolitowych.
Reasumując – najistotniejsze jest realne, zdrowe podejście do odchudzania. Jest to niezwykle istotne, aby uniknąć powyższych komplikacji. W związku z powyższym zaleca się odchudzać maksymalnie w tempie od 0,5 kg do 1 kg na tydzień. Niewielki deficyt kaloryczny pozwoli organizmowi zaadoptować się do nowych warunków oraz zostanie zminimalizowane ryzyko utraty zdrowia. Ważne jest zatem to, żeby proces ten odbywał się stopniowo poprzez dostosowanie odpowiedniej diety dostosowanej do ogólnej kondycji organizmu. Należy mieć na uwadze choroby towarzyszące. Nawet, jeśli czujemy się dobrze to mimo tego najwłaściwszą decyzją jest wykonanie podstawowych badań krwi, kontakt z dietetykiem lub lekarzem. Podczas diety należy zadbać o regularną aktywność fizyczną i komfort psychiczny.
Dieta redukcyjna wymaga zastosowania zasad bezpiecznego odchudzania. W tym czasie należy być niezwykle cierpliwym i konsekwentnym w działaniach. Obranie odpowiedniej taktyki sprawi, że będziesz cieszyć się nienaganną sylwetką. Na co dzień będziesz czuł dumę i euforię, że udało się pokonać swoje słabości i osiągnąć cel. Jednak zanim to się stanie zachęcam do przestrzegania pewnych wyznaczników, które pomogą zrealizować plan:
– spożywaj posiłki w sposób regularny, kontrolowany – o wyznaczonych porach. Odstępy między nimi powinny być nie dłuższe niż 4 godziny; zaś porcje – niewielkie, niepowodujące nadmiernego rozciągania żołądka;
– pij co najmniej 2 litry wody niegazowanej – ciało nie będzie magazynowało płynów w nadmiarze;
– jedz więcej warzyw i owoców – dostarczą one błonnika pokarmowego, który przyczyni się do wyregulowania cyklu metabolicznego organizmu;
– staraj się, aby sen trwał wystarczająco długo. Najlepiej co najmniej 7 godzin;
– umiarkowana aktywność fizyczna – pozwoli utrzymać witalność, dobre samopoczucie, zredukować tkankę tłuszczową na poczet masy mięśniowej.
Podsumowując – powyższe zalecenia sprawią, że poczujesz się dużo lepiej – fizycznie i psychicznie. Zwiększysz swoje możliwości w realizacji wyznaczonego celu Zanim jednak zaczniesz dietę, warto skonsultować się ze specjalistą – lekarzem lub dietetykiem. Z pewnością ocenią oni właściwie stan organizmu, a także dostosują odpowiedni plan żywieniowy, który dostosowany jest do indywidualnych potrzeb każdego organizmu. Niepodważane jest to, że zwiększa to szanse na sukces.